13 stycznia 2024 roku udało się doprowadzić do Zapalenia Świateł (czyli przeprowadzenia ceremonii inauguracji) Loży „Lux Invicta”. Dzień ten poprzedzały miesiące przygotowań – głównie lokalu oraz wszystkich rekwizytów, niezbędnych do prowadzenia rytualnych prac wolnomularskich. Praca nie zawsze łatwa, ale bardzo satysfakcjonująca i jednocząca! Parę słów warto zatem poświęcić opisowi Świątyni – jak powinna wyglądać i z czego się składać.
Świątynia masońska to symboliczna i święta przestrzeń, która służy jako miejsce spotkań lóż masońskich i ich różnych działań. Świątynie te mają ogromne znaczenie w tradycji masońskiej, ucieleśniając zasady, rytuały i nauki Sztuki. Świątynie masońskie często zawierają elementy architektoniczne przesiąknięte symboliką. Projekt może zawierać klasyczne kolumny, łuki i inne symboliczne struktury reprezentujące starożytną mądrość i trwałe zasady. Układ i aranżacja przestrzeni w świątyni ma znaczenie symboliczne, zgodne z naukami masońskimi danego rytu lub stopnia.
Centralnym obszarem świątyni masońskiej jest Sala Loży (bądź po prostu Loża), w której odbywają się masońskie spotkania i rytuały. Pomieszczenie jest zazwyczaj ozdobione symbolami masońskimi, takimi jak cyrkiel i węgielnica, ołtarz, Wielkie Światła (Zwój Prawa, obrany przez Lożę) i inne. Rozmieszczenie miejsc siedzących w Loży opiera się na określonych wytycznych dla danego rytu i stopnia odbywanych prac.
Wspomniany wyżej Ołtarz jest jednym z najistotniejszych miejsc w Loży, symbolizując sakralny i uroczysty charakter postępowań masońskich. Tzw. Wielkie Światła, składające się z Księgi Świętego Prawa (wedle wyboru Loży, może być to np. Biblia, Tora, Koran lub inna Święta Księga, bądź tzw. Biała Księga – czyli zwój prawa uniwersalnego), cyrkla i węgielnicy, są umieszczone na ołtarzu, reprezentując moralne i duchowe podstawy masonerii.
Świątynie masońskie ozdobione są różnymi symbolicznymi przedmiotami, w tym filarami reprezentującymi siłę i stabilność oraz mozaikowym brukiem oznaczającym różnorodność życia i niejednoznaczność rzeczy.
Świątynia wolnomularska to schronienie dla Braci i Sióstr – miejsce swobodnej wymiany myśli oraz prac rytualnych. W naszej Świątyni i Loży swoje miejsce mają zarówno kobiety, jak i mężczyźni bez względu na pochodzenie, klasę, orientację czy wyznanie. Albowiem ponad wszystkimi bogatymi zdobieniami, kunsztownie wyszywanymi kobiercami, lub skromnymi rysunkami – Loża to przede wszystkim dom wolnomularzy. Szukając schronienia, wytchnienia, pomocy „rodziny” to do jej drzwi powinni kierować swoje kroki.